Strona główna»Biuro Prasowe»Komunikat prasowy

Komunikat prasowy

30.09.2012

WPROST: Rydzyk stawia na Kaczyńskiego

Inne wersje: txt

Był już gorzki Jarosław Kaczyński smoleński i słodki Jarosław Kaczyński wyborczy. Ale teraz po raz pierwszy w swoim bogatym politycznym życiu lider PiS próbuje być słodko-gorzki. Z błogosławieństwem ojca Rydzyka. W najnowszym wydaniu tygodnika WPROST o tym, dlaczego szef Radia Maryja postawił jednoznacznie na Jarosława Kaczyńskiego.

Ponadto w nowym WPROST Paweł Reszka i Michał Majewski próbują ustalić, za co lider warszawskich kiboli siedzi od maja w areszcie, a na łamy wraca debata o aborcji.

Mówiąc wprost, czuję lekkie zażenowanie. Tym, że pan prezydent jest zażenowany. Mowa o wypowiedzi Bronisława Komorowskiego, w której poskarżył się dziennikarzom na warunki własnego podróżowania do dalekiego Nowego Jorku – pisze we wstępniaku do najnowszego wydania tygodnika WPROST redaktor naczelny, Michał Kobosko. I dodaje, że sprawa samolotów VIP-owskich jest symbolem nierobienia tego, co się robić powinno. Cytując Jana Krzysztofa Bieleckiego, iż po pięciu latach rządzenia przez tę samą koalicję w wielu miejscach w administracji widać objawy samozadowolenia, Kobosko pyta o efekty, o to, gdzie instytucje państwa funkcjonują lepiej. Dajcie jeden przykład, przesyłajcie do nas e-maile, by nas stosownie uświadomić. Chcemy pokazywać dobre, pozytywne przykłady. Ale ich po prostu nie widzimy – apeluje naczelny WPROST.

Pozytywnych przykładów na pewno nie widzą uczestnicy sobotniego marszu. Na demonstracji „Obudź się, Polsko” spotkali się trzej najważniejsi polityczni wrogowie rządu: ojciec Tadeusz Rydzyk, lider „Solidarności” Piotr Duda oraz prezes PiS Jarosław Kaczyński. Każdy w tym opozycyjnym tercecie chciałby przejąć kontrolę nad duszami i politycznymi wyborami przeciwników Platformy. Jednak największe szanse ma na to Kaczyński, który testuje nową strategię polityczną. Niczym wytrawny pianista chcący urzec publikę, Kaczyński zaczął grać i na czarnych, i na białych klawiszach. Marsz „Obudź się, Polsko” udowodnił też, że ojciec Rydzyk jednoznacznie postawił na PiS. Szef Radia Maryja nie może sobie pozwolić na lawirowanie między Kaczyńskim a Ziobrą. Potrzebuje silnego sojusznika, bo jego sytuacja w Kościele w najbliższych latach będzie coraz trudniejsza, coraz mniej będzie miał zwolenników wśród kościelnych dostojników. A Jarosław Kaczyński grający na białych i czarnych klawiszach politycznego fortepianu jest dla redemptorysty z Torunia silnym atutem. O polityczno-medialnych menuetach po prawej stronie sceny politycznej w najnowszym WPROST piszą Andrzej Stankiewicz i Piotr Śmiłowicz.

Na łamach WPROST także Piotr Staruchowicz, kibic Legii. Człowiek, który rządził dopingiem na trybunie najzagorzalszych fanów warszawskiej drużyny. Jeden z liderów antyrządowych akcji kibicowskich. Od końca maja siedzi w areszcie pod zarzutem przestępstw narkotykowych. Za kratami ma status izolowanego. Nie może stykać się z innymi osadzonymi – oprócz dwóch, z którymi siedzi. Gdy wychodzi z celi, musi przejść przez pusty korytarz. Kiedy wraca, rozbierają go do naga i przeszukują. Widzenia są wtedy, gdy zgodzi się prokurator. Prokurator zgadza się najczęściej, by Staruchowicz rozmawiał z bliskimi przez szybę. Co na niego jest? W papierach niewiele. W aktach, w uzasadnieniu zarzutów i postanowieniach o areszcie są tylko słowa świadka koronnego – bywa, że niekonkretne i sprzeczne z jego wcześniejszymi zeznaniami. Za co naprawdę siedzi Staruch sprawdzają Michał Majewski i Paweł Reszka.

Na łamach WPROST także powracająca debata na temat zakazu usuwania ciąży. Debata, która mimo obowiązującej od prawie 20 lat ustawy, nigdy się Polsce nie zakończyła, a w ostatnich tygodniach wraca z nową siłą. Janusz Palikot w swoim projekcie nowelizacji ustawy chce zapisu dopuszczalności przerywania ciąży w pierwszym trymestrze na żądanie kobiety. Palikot chce też m.in. edukacji seksualnej z prawdziwego zdarzenia i refundacji środków antykoncepcyjnych (również tych stosowanych po stosunku). Zbigniew Ziobro przeciwnie. Żąda bezwarunkowego chronienia życia poczętego i całkowitego zakazu aborcji. Jego projekt wprowadza zakaz aborcji także w przypadkach, gdy występuje duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu. Czym skończy się kolejne zamieszanie wokół ustawy aborcyjnej? Czy w Polsce istnieje jakakolwiek szansa na to, by którakolwiek ze stron politycznych przekonała drugą stronę? We WPROST o tym, jak wygląda Polska rzeczywistość aborcyjna i o tym, dlaczego kobiety decydują się lub nie decydują się na usunięcie ciąży.

Ponadto w najnowszym wydaniu WPROST:

- My w Polsce, bardziej niż w większości krajów, rozmawiamy o rzeczach nieważnych i za to płacimy wysoką cenę. A dziennikarz powinien dostarczać ludziom informacji potrzebnej im do życia - Jacek Żakowski w rozmowie z Piotrem Najsztubem o zmierzchu dziennikarstwa i o polityce emocji.  

- Potrafi nie tylko głosić idee, ale i z zaangażowaniem wcielać je w życie – za co zapłacił prześladowaniem i więzieniem. Mimo to nigdy nie przestał wierzyć w sens własnych poczynań. Stawiając na wartości, przekazuję tegoroczną Nagrodę Lecha Wałęsy w ręce Alesia Białackiego- pisze Lech Wałęsa.

- Tytuł poprzedniego albumu – „Maria Awaria” – był proroczy. Po awarii nastąpiło totalne wypalenie, głównie ludzkie, choć trochę też zawodowe. Jeśli doświadcza się katastrofy emocjonalnej, to jest graniczny moment w życiu – opowiada Marcie Strzeleckiej Maria Peszek. Artystka właśnie wydaje nową płytę.

- Do Madrytu wróciła nie tylko jesień, ale i kryzys. Wyniki gospodarcze Hiszpanii wyglądają fatalnie. Bezrobocie przekroczyło już poziom 25 proc. i wciąż rośnie. Recesja, która dopadła kraj w kwietniu, potrwa – według optymistów – co najmniej dwa lata. Czy Hiszpania przetrwa to napięcie?  

Nowy WPROST w kioskach od poniedziałku, 1 października 2012 r. E-wydanie tygodnika – w niedzielę w południe. E-wydanie jest dostępne na stronie tygodnika (ewydanie.wprost.pl) oraz u dystrybutorów prasy elektronicznej, m.in. na witrynach e-kiosk (www.e-kiosk.pl), eGazety (www.egazety.pl) oraz Nexto (www.nexto.pl). WPROST jest również dostępne w wydaniu na tablety i smartfony w App Store oraz na Android Market. WPROST można też czytać na Facebooku - http://apps.facebook.com/tygodnikwprost/?p=wprostmag&. Fragmenty najciekawszych publikacji również na www.wprost.pl.

*****

Obchodzący w tym roku 30. urodziny tygodnik WPROST to jeden z wiodących ogólnopolskich tygodników społeczno-informacyjnych. Ukazuje się od 1982 r. Wydawcą tygodnika WPROST jest Agencja Wydawniczo-Reklamowa WPROST. Jej większościowym udziałowcem jest Platforma Mediowa Point Group SA. Redaktorem naczelnym WPROST jest Michał Kobosko. Tygodnik WPROSTjest jednym z najczęściej cytowanych mediów i najczęściej cytowanym tygodnikiem opinii w Polsce. 

Bookmark and Share

Logowanie dla dziennikarzy

Zapamiętaj mnie
Przypomnij hasłoZarejestruj się

Kontakt dla mediów