Strona główna»Biuro Prasowe»Komunikat prasowy

Komunikat prasowy

07.02.2017

Mateusz Morawiecki, Paweł Kukiz, Piotr-Liroy Marzec  i Jarosław Gowin wśród nominowanych do Nagrody Kisiela 2016  

Inne wersje: txtpdf

Mateusz Morawiecki, Paweł Kukiz, Piotr-Liroy Marzec i Jarosław Gowin są wśród nominowanych do Nagrody Kisiela 2016. Wręczenie nagród w tegorocznej edycji odbędzie się w środę w Teatrze Capitol w Warszawie.

Wśród nominacji w kategorii POLITYK nadesłanych przez członków Kapituły Kisiela, dotychczasowych laureatów Nagrody Kisiela, znaleźli się również premier Beata Szydło oraz prezydent Gdyni Wojciech Szczurek. W kategorii PRZEDSIĘBIORCA nominacje Kapituły uzyskali m.in. Adam Kiciński z CD Projekt, Rafał Sonik, prezes Maspex Wadowice Krzysztof Pawiński, szef firmy księgarskiej Jacek Olesiejuk oraz Anna Lewandowska. Nominacje w kategorii PUBLUCYSTA otrzymali m.in. Bogusław Chrabota i Paweł Jabłoński z „Rzeczpospolitej”, bloger Michał Szafrański, Roman Osica z Radia Zet, biskup Grzegorz Ryś i dokumentalistka Ewa Ewart.   

Laureatów, których poznamy podczas środowej gali, wybierają członkowie Kapituły Kisiela w głosowaniu korespondencyjnym, a nadzór nad prawidłowym przebiegiem głosowania sprawuje Krajowa Rada Notarialna. W tym roku nominacje zgłosiła i głosy oddała wyjątkowo duża liczba  członków Kapituły, w tym osoby, które od lat nie uczestniczyły w życiu Kapituły. 

Członkowie Kapituły Kisiela to konglomerat barwnych osobowości, „hultajski bigos” – jak to określił jeden z laureatów, Adam Michnik, wyróżniony nagrodą w 2013 r. Jan Krzysztof Bielecki, jeden z trzech ostatnich laureatów osobiście wybranych przez Kisiela, lubi przywoływać opowieść o tym, jak jeden ze znajomych zapytał go, dlaczego jeszcze nie dostał Nagrody Kisiela i czy były premier nie mógłby mu jej „załatwić”. Nagroda Kisiela to jedna z tych nielicznych nagród, których „załatwić się” nie da, a wśród jej laureatów są m.in. wspomniani Jan Krzysztof Bielecki i Adam Michnik, Jan Rokita, Marian Krzaklewski, Jerzy Buzek, Aleksander Kwaśniewski i Lech Wałęsa, dr Irena Eris, Hanna Gronkiewicz-Waltz, Andrzej Mleczko, Rafał Ziemkiewicz, Ryszard Krauze, Wiesław Walendziak – w sumie ponad 80 nazwisk tworzących historię Polski i historię polskiej gospodarki i polskich mediów ostatnich 30 lat.  

Gala Nagród Kisiela na trwałe już wpisała się w kalendarz wyjątkowych spotkań wybitnych przedstawicieli polskiej publicystyki, polityki i biznesu. Jej charakter tworzą goście, w tym laureaci Nagrody i Kapituła Kisiela, w której zasiadają laureaci z lat poprzednich, ludzie o niezwykłych życiorysach i wyjątkowych osiągnięciach. Ich spotkaniu tradycyjnie towarzyszy dyskretna i wysmakowana oprawa artystyczna. Tegoroczną galę Nagród Kisiela poprowadzi Jacek Pochłopień, redaktor naczelny tygodnika „Wprost”, który będzie też gospodarzem debaty  oksfordzkiej pt.: „Od samego mieszania herbata nie staje się słodsza. Czy nie za dużo państwa w państwie?” .

Wieczór muzycznie uświetni Ania Karwan, odkrycie 7. sezonu programu The Voice of Poland.

Relację z Gali Nagród Kisiela 2016 pokaże Telewizja Polska w piątek, 10 lutego, o godz. 22:40 na antenie Dwójki. 

Mecenasem strategicznym Nagród Kisiela 2016 jest Grupa Kronospan. Partnerem Nagród Kisiela są LekAm.  Patronat prawny nad projektem sprawuje Krajowa Rada Notarialna. Patronem medialnym gali jest Telewizja Polska oraz portale DoRzeczy.pl i Wprost.pl. 

*****

Nagrody Kisiela przyznawane są w trzech kategoriach: polityk, przedsiębiorca i publicysta. Po raz pierwszy zostały wręczone w 1990 r., a laureatów wskazał sam Stefan Kisielewski. On również wybrał laureatów drugiej edycji nagrody w 1991 r., na krótko przed śmiercią. Od 1992 r. Nagrody Kisiela przyznaje Kapituła, w skład której wchodzą laureaci z kolejnych lat.

Nagrody Kisiela to jedna z najświetniejszych tradycji tygodnika WPROST. Ich inicjatorem był współpracujący z tygodnikiem późniejszy redaktor naczelny WPROST (2006-2007), Piotr Gabryel. Stefan Kisielewski był jedną z najbarwniejszych powojennych osobistości w Polsce i niekwestionowanym autorytetem w wielu dziedzinach. W setkach felietonów, zamieszczanych od 1945 r. na łamach "Tygodnika Powszechnego", a pod koniec życia - w rozmowach publikowanych co tydzień we WPROST, wykazywał absurdy aktualnej rzeczywistości społecznej, politycznej i gospodarczej.

Nominowani Do Nagrody Kisiela za rok 2016:

 

 

 

POLITYK

 

 

PRZEDSIĘBIORCA

 

PUBLICYSTA

Jarosław Gowin

Wiesław Generalczyk

(Poradnik Handlowca)

Bogusław Chrabota

Marek Jakubiak

Andrzej Goździkowski

(Cedrob)

Ewa Ewart

Mateusz Kijowski

Zbigniew Jakubas

(Multico)

Mariusz Gierej

Longin Komołowski* (ś.p.)

Marek Jakubiak

(Browary Regionalne Jakubiak)

Paweł Jabłoński

Paweł Kukiz

Jan Kalisz

(Fibrain)

Michał Mońko

Piotr „Liroy” Marzec

Adam Kiciński

(CD Projekt)

Radosław Omachel

Mateusz Morawiecki

Anna Lewandowska – za inwestycje w startupy (młode firmy)

Roman Osica

Wojciech Szczurek

Tomasz Misiak

(Work Service)

Bp. Grzegorz Ryś

Beata Szydło

Jacek Olesiejuk

(Firma Księgarska Olesiejuk)

Wojciech Sumliński

Kazimierz Michał Ujazdowski

Krzysztof Pawiński

(Maspex Wadowice)

Michał Szafrański

 

Ewald Raben

(Grupa Raben Polska)

Michał Szułdrzyński

 

Henryk Siódmok

(Grupa Atlas)

Łukasz Warzecha

 

Rafał Sonik

(Gemini Holding)

Jan Wróbel

 

Peter Szulczewski

(Wish)

 

 

Piotr Wawrzaszek -  

(WISS/Wawrzaszek – Inżynieria Samochodów Specjalnych)

 

 

Andrzej Zarajczyk

(POL-MOT HOLDING/URSUS S.A.)

 

Bookmark and Share

Kontakt dla mediów