Strona główna»Biuro Prasowe»Komunikat prasowy

Komunikat prasowy

17.05.2017

To nie był rok gigantów - „Wprost” z rankingiem 200 największych polskich firm

Inne wersje: txtpdf

Ubiegły rok nie był najlepszy dla państwowych gigantów. Praktycznie wszystkie największe spółki Skarbu Państwa sprzedały w zeszłym roku mniej niż w 2015 r. Rosły za to przychody w sektorze prywatnym. CCC, obuwniczy gigant należący do Dariusza Miłka, zanotował wzrost o 38 proc., do 3,2 mld zł i wskoczył do 50-tki zestawienia.

W aktualnym numerze tygodnika „Wprost” – pełna lista 200 największych polskich przedsiębiorstw i komentarz redakcyjny. 

Podium rankingu pozostało bez zmian. Zajmują je trzy największe polskie firmy pod względem przychodów ze sprzedaży: paliwowy Orlen, gazowe PGNiG i energetyczne PGE. PKN Orlen jak zwykle zostawił w tyle konkurencję. Chociaż  przychody zmniejszyły mu się prawie o jedną dziesiątą, to nadal wynoszą grubo ponad dwa razy tyle ile wicelidera, czyli PGNiG. Zmiany widać tuż za podium. Na czwartą lokatę wskoczyła grupa PZU, która wygryzła z tego miejsca Grupę Lotos.

Wśród 200 największych polskich firm pojawiło się też kilku debiutantów. Jest m.in. Totalizator Sportowy. Spółka poprawiła swoje przychody o ponad 6 proc. Za 2016 r. wyniosły prawie 4,6 mld zł. Jest też sieć marketów Dino, która zaledwie parę tygodni temu weszła na warszawską giełdę. Z ponad 3,3 mld zł przychodów wskoczyła od razu na 41. miejsce.

Pełna lista – w bieżącym wydaniu tygodnika „Wprost”.

To już trzecia edycja rankingu największych polskich firm przygotowanego przez tygodnik „Wprost”. W kolejnym wydaniu, 22 maja, tygodnik opublikuje listę Polskich Gepardów – firm, które najszybciej się rozwijają, za dwa tygodnie – Polscy Ambasadorowie, czyli polskie firmy, które cieszą się uznaniem na świecie.

Partnerem strategicznym rankingu „Polska Dwusteka” jest Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie. Partnerami są PKN Orlen i Paged, a patronami medialnymi - Inwestorzy.tv i Business Gate.

Bieżące informacje ze spółki spółki PMPG Polskie Media SA (GPW: PMPG) na www.pmpg.pl oraz na profilach w serwisach Twitter: https://twitter.com/PMPG_PL i Facebook: https://www.facebook.com/PMPG.SA.

 

Bookmark and Share

Logowanie dla dziennikarzy

Zapamiętaj mnie
Przypomnij hasłoZarejestruj się

Kontakt dla mediów