Strona główna»Biuro Prasowe»Komunikat prasowy

Komunikat prasowy

04.03.2018

"Do Rzeczy" (10) Rocznica Marca 1968 r.

Inne wersje: txt

W najnowszym numerze „Do Rzeczy” o rocznicy Marca 1968 piszą: Piotr Semka, Sławomir Cenckiewicz i Paweł Piotrowski.

Wybuch społeczny z 1968 r. zajmuje w historii kryzysów PRL miejsce szczególne. Ani Październik 1956, ani Grudzień 1970, ani stan wojenny nie są wspominane na tak wiele różnych sposobów i nie są używane jako pałka na adwersarzy. To chyba najbardziej dzielący z powojennych „polskich miesięcy” - ocenia Piotr Semka w tekście „Ostatni taki Marzec?”.

 Antysemicka akcja w LWP została sprowokowana przez ludzi bezkrytycznie zapatrzonych w ZSRS. Jej genezy należy szukać w Głównym zarządzie Politycznym – piszą Sławomir Cenckiewicz i Paweł Piotrowski w tekście „Ludowe Wojsko Antysemickie”.

Na łamach „Do Rzeczy” również:

Rozmowa z senator Anną Marią Anders. – Jest polską racją stanu korygować kłamstwa historyczne. My absolutnie potrzebujemy takich narzędzi. W tym sensie całkowicie zgadzam się z autorami ustawy o IPNmówi w rozmowie z Marcinem Makowskim. Zauważa, że wrogowie Polski korzystają teraz z okazji, by w wskazywać na rzekomy brak demokracji nad Wisłą. I dodaje, że grunt do takich ataków przygotowała opozycja polityczna PiS. - Dużo złego dla wizerunku Polski na zachodzie zrobiła opozycja. Już na początku rządów PiS jeździli do brukseli i narzekali na kraj. Dzisiaj zbieramy owoce tego „urabiania” opinii publicznej – mówi senator Anders.

– Katastrofa smoleńska w końcu ulegnie banalizacji. Stanie się tylko jeszcze jednym czynnikiem w wojnie politycznej prognozuje Łukasz Warzecha w tekście „Za mgłą”.

Wojciech Wybranowski ujawnia sprawę Barucha Schuba vel Shuba, którą polscy prokuratorzy ścigający wojenne zbrodnie się nie zajęli. - Kiedy były bojownik sowieckiej partyzantki mieszkający w Tel Awiwie domagał się od Polski uprawnień kombatanckich i świadczeń finansowych, odkryto, że był członkiem „zgrupowań” uczestniczącyc w mordzie Polaków i Litwinów. Dlaczego IPN wyciszył tę sprawę i nie dotarła ona do prokuratury? - pyta w tekście „Nietykalny z Izraela”.

- W najbliższym otoczeniu Jarosława Kaczyńskiego toczy się nieustanna walka o jego względy. Bez zrozumienia tych intryg czasem trudno zrozumieć posunięcia obozu dobrej zmiany pisze Rafał A. Ziemkiewicz w tekście „O łaskę prezesa”.

Kamila Baranowska w tekście „Sztandar wyprowadzić?” zastanawia się, czy pogłoski o politycznej śmierci Sojuszu Lewicy Demokratycznej nie były przedwczesne.

– Czy nowelizacja ustawy o IPN została zamrożona? Prawnicy nie mają wątpliwości: w sprawach przewidzianych przez nowe przepisy prokuratura nie będzie mogła zignorować doniesień Maciej Pieczyński pisze o „zawieszonej” ustawie w tekście „Zamrożone prawo, ale prawo”.

 - Show grupy Pożar w Burdelu TVN przedstawił jako odpowiedź na „Ucho prezesa”. Po emisji premierowego odcinka jedno jest pewne: Robert Górski, twórca „Ucha...”, może spać spokojnie – Agnieszka Niewińska wraz ekspertami recenzuje nieudany debiut kabaretu w telewizji w tekście „Pożar w TVN”      .

- Dopiero dzisiaj, gdy kanclerzyca Merkel otwarła przeciw tradycyjnej chrześcijańskiej Europie islamską puszkę Pandory, służącą za cios dobijający — widać jak pochopna była zgoda mocarstw na zjednoczenie Niemiec przywracające Germanom hegemoniczny statuspisze Waldemar Łysiak w tekście „Deustchland über alles”.

- Morderstwo dziennikarza i jego narzeczonej wstrząsnęło całą Słowacją. W tle oskarżenia o korupcyjne układy na szczytach władzy oraz kalabryjska mafia robiąca na Słowacji milionowe przekręty – pisze Piotr Włoczyk w tekście „Kuciak – słowacki Ziętara”.

- Na połączeniu Orlenu z Lotosem zarobi przede wszystkim skarb państwa – ponad 5 mld zł. Jednak na pytania, czy i co zyskają klienci obu firm, odpowiedź jest bardzo trudna – o kulisach wielkiej fuzji paliwowej pisze Agnieszka Łakoma w tekście „Perła do wzięcia”.

- Po akcji ratunkowej na Nanga Parbat był w Polsce prawie bohaterem narodowym. Dzisiaj nie lubią go nawet koledzy, z którymi miał zdobywać K2 – Łukasz Zboralski przybliża sylwetkę Denisa Urubki w tekście „Denis rozrabiaka”.

- Tom „Mikrotyki” przyniósł kawałki wyśmienitej prozy, zdecydowanie wyrastającej ponad krajową przeciętność - Andrzej Horubała chwali literacki debiut Pablopavo w tekście „Smuteczki Pawła Sołtysa”. 

Na łamach nowego „Do Rzeczy” również Krzysztof Masłoń przygląda się krytycznie współczesnym polskim pisarzom; Piotr Gociek przyznaje swoje własne filmowe Oscary; Elżbieta Morawiec wyjaśnia, dlaczego wybuchł polsko-izraelski spór; Adam Zubek przypomina największą tragedię w polskich górach; Tomasz P. Terlikowski ujawnia, dlaczego media milczą o upadku Tariqa Ramadana; Tomasz Cukiernik zastanawia się, czy Unia nam służy; Łukasz Majchrzyk odsłania technologiczne sztuczki w skokach narciarskich.

Nowy numer „Do Rzeczy” w sprzedaży od poniedziałku, 5 marca 2018. Tygodnik „Do Rzeczy” można też czytać w popularnej na całym świecie aplikacji Kiosk Google Play (Google Newsstand), która umożliwia między innymi dodawanie własnych notatek do tekstów. Tygodnik „Do Rzeczy” jest również dostępny w wersji cyfrowej u dystrybutorów prasy elektronicznej, m.in. w Nexto (http://www.nexto.pl/e-prasa/tygodnik_do_rzeczy_p35465.xml?archival), e-Kiosk (http://www.e-kiosk.pl/index.php?page=issue&id_issue=89576) oraz w aplikacji WPROST KIOSK odpowiednio dla:

- systemu Android: (https://play.google.com/store/apps/details?id=com.paperlit.android.wprost)

- systemu iOS (https://itunes.apple.com/pl/app/wprost-kiosk/id459708380?mt=8).

Bieżące informacje ze spółki spółki PMPG Polskie Media SA (GPW: PMPG) na www.pmpg.pl oraz na profilach w serwisach Twitter: https://twitter.com/PMPG_PL i Facebook: https://www.facebook.com/PMPG.SA.

 

Bookmark and Share

Logowanie dla dziennikarzy

Zapamiętaj mnie
Przypomnij hasłoZarejestruj się

Kontakt dla mediów