Strona główna » Biuro prasowe » Komunikat prasowy

Komunikat prasowy

21.07.2011

PMPG po 13 latach zamyka projekt, od którego rozpoczynała działalność wydawniczą – magazyn studencki „?dlaczego"

Z końcem sierpnia Platforma Mediowa Point Group zamyka projekt kierowany do studentów. Na projekt w ostatnim roku składały się: ogólnopolski magazyn studencki „?dlaczego”, miesięczny dodatek pod tym samym tytułem do tygodnika „WPROST”, portal dlaczego.com.pl, przewodnik wakacyjny „Dlatego!” oraz seria poradników „Sporootym” i serwis korba.pl.

Osoby z zespołu tworzącego „?dlaczego“ otrzymają propozycję pracy przy innych projektach w ramach Grupy Kapitałowej PMPG SA. 

Magazyn studencki „?dlaczego“ był pierwszym tytułem, od którego prezes i główny akcjonariusz PMPG SA, Michał M. Lisiecki, jeszcze jako student rozpoczął tworzenie firmy wydawniczej. „Dzisiaj, jako spółka giełdowa, patrzymy na rynek głównie przez pryzmat potrzeb konsumenckich i rentowoności projektów“ – mówi Lisiecki.

"Zespół, który pracował nad „?dlaczego“, stworzył unikatowe, wielokanałowe medium dla młodych ludzi. Dzisiaj do osób, które je tworzyły, a także do naszych partnerów, dzięki którym przez ponad 13 lat rozwijaliśmy projekt medium studenckiego, kieruję słowa podziękowania“ – mówi Lisiecki. Zwraca uwagę na symboliczny fakt. „Historia „?dlaczego“ zatoczyła swego rodzaju koło. Zaczęła się we WPROST, do którego ówczesnego naczelnego i wydawcy jako student przyjechałem po rady. Kończy się w momencie, kiedy Point Group jest wydawcą WPROST“ – mówi.

Pomysł magazynu studenckiego „?dlaczego“ wynikał z inspiracji prezesa PMPG biografiami m.in. Teda Turnera, Ruperta Murdocha oraz twórcy Virgin Group, Richarda Bransona, który swoją karierę rozpoczynał od... gazety studenckiej. Przyszły wydawca analizował też przykład z polskiego rynku – „ITD – Ilustrowany Magazyn Studencki“, którym w latach 80. kierował m.in. Aleksander Kwaśniewski.

Na starcie projektu cały kapitał studenckiego wydawcy stanowiło ledwie 2 tys. dolarów. Mentorzy Lisieckiego – ówczesne tuzy polskiego rynku medialnego, m.in. z WPROST czy „Businessman Magazine“ – twierdzili, że na start wydawnictwa potrzebnych jest co najmniej 2 mln dolarów. Pierwsze wydania gazety dla studentów ukazały się lokalnie – w Szczecinie przy Zachodniopomorskiej Szkole Biznesu. Dzięki studenckiej pasji, ambicji i odwadze założycieli magazynu, w 1998 roku na rynek trafiło już regularne wydanie magazynu „?dlaczego“.

Łącznie ukazało się 130 wydań magazynu.

Bookmark and Share
Podobne komunikaty

Kontakt dla mediów

Biuro prasowe
PMPG S.A.