Strona główna » Biuro prasowe » Komunikat prasowy

Komunikat prasowy

29.05.2017

Liderzy eksportu, czyli Polscy Ambasadorzy. Ranking tygodnika „Wprost”

Inne wersje: TXT pdf

Mało kto wie, ale to Polska jest największym  producentem pieczarek  w  Europie  i  ich największym eksporterem na świecie. Po Włochach i Hiszpanach jesteśmy też trzecim największym producentem płytek ceramicznych w całej Unii. Od lat jesteśmy na podium największych producentów srebra i w czołówce globalnych graczy na rynku miedzi. 

Wartość polskiego eksportu w 2016 r. wyniosła 183,6 mld euro, a stu największych polskich eksporterów sprzedało za granicą towary warte prawie 100 mld zł. W najnowszym wydaniu tygodnika „Wprost” – lista „Polskich Ambasadorów”, czyli największych polskich eksporterów.   

Liczył się nie tylko wolumen eksportu, ale też jego udział w ogólnej sprzedaży, same przychody i ich dynamika. Pierwsze miejsce w zestawieniu „Polskich Ambasadorów” przypadło KGHM. Trzy czwarte sprzedaży miedziowego giganta z Dolnego Śląska trafia za granicę. Ale w rankingu niewiele punktów mniej od państwowego KGHM miała prywatna grupa kapitałowa Remontowa Holding. Firma kontrolowana przez starego wygę z branży stoczniowej, Piotra Soykę, specjalizuje się głównie w produkcji promów pasażersko-samochodowych, przebudowie i remoncie statków oraz platform wiertniczych. Na trzecim miejscu znalazła się Grupa Boryszew specjalizująca się w produkcji komponentów do produkcji samochodów oraz przetwórstwie metali nieżelaznych.

Pełny ranking największych polskich eksporterów oraz redakcyjny komentarz – w najnowszym wydaniu tygodnika „Wprost”.

Partnerem strategicznym rankingu „Polscy Ambasadorzy”, podobnie jak dwóch poprzednich rankingów – „Polskich Gepardów” i „Polskiej Dwusetki” jest Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie. Partnerami są PKN Orlen i Paged, a patronami medialnymi - Inwestorzy.tv i Business Gate.

W poniedziałek w Sali Notowań GPW zwycięzcy wszystkich rankingów „Wprost” odebrali pamiątkowe statuetki podczas gali "Polska Dwusetka".

Bieżące informacje ze spółki spółki PMPG Polskie Media SA (GPW: PMPG) na www.pmpg.pl oraz na profilach w serwisach Twitter: https://twitter.com/PMPG_PL i Facebook: https://www.facebook.com/PMPG.SA.

 

Bookmark and Share
Inne wersje: txt pdf

Kontakt dla mediów

Biuro prasowe
PMPG S.A.