Strona główna » Biuro prasowe » Komunikat prasowy

Komunikat prasowy

19.10.2017

Instytut Pamięci Narodowej, Jarosław Marek Rymkiewicz, Stowarzyszenie Ofiar Obławy Augustowskiej, Stowarzyszenie Rodzina Ponarska oraz Fundacja PGNiG nominowani do nagrody Strażnik Pamięci 2017

Inne wersje: TXT pdf

Instytut Pamięci Narodowej, Jarosław Marek Rymkiewicz, Stowarzyszenie Ofiar Obławy Augustowskiej, Stowarzyszenie Rodzina Ponarska, Fundacja PGNiG i Maciej Radziwiłł zostali nominowani do nagrody Strażnik Pamięci 2017. To piąta edycja projektu, w którym tygodnik „Do Rzeczy” nagradza osoby i instytucje w sposób szczególny dbające o odnowienie, przechowanie lub przywrócenie pamięci o ważnych wydarzeniach z przeszłości Polski

Laureatów poznamy podczas uroczystej gali 8 listopada 2017 r. na Zamku Królewskim w Warszawie.

Finalistów tegorocznej edycji wybrała Kapituła Strażnika Pamięci, w której zasiadają m.in.: marszałek Sejmu Marek Kuchciński, Czesław Bielecki, Sławomir Cenckiewicz, Olgierd Cieślik, Krzysztof Czabański, Przemysław Mrozowski, Jan Lubomirski, Jan Pospieszalski, Jacek Sobala i  Marcin Wolski. Kapitule przewodniczy redaktor naczelny „Do Rzeczy”, Paweł Lisicki.

Nagroda STRAŻNIK PAMIĘCI jest przyznawana w trzech kategoriach. W kategorii TWÓRCA wyróżnienie może otrzymać osoba lub osoby fizyczne, które przyczyniają się do odnowienia pamięci. W kategorii INSTYTUCJA tytuł Strażnika Pamięci mogą otrzymać muzea, stowarzyszenia, fundacje, organizacje nowopowołane lub te, które w minionym roku podjęły nowe inicjatywy służące realizacji celów konkursu. W kategorii MECENAS nagrodę otrzymuje podmiot publiczny lub komercyjny, który w szczególny sposób materialnie wspiera dbałość o pamięć historyczną.

Pełna lista nominowanych do Nagrody Strażnik Pamięci 2017:

Kategoria TWÓRCA:

 • Instytut Pamięci Narodowej i twórcy filmu „Niezwyciężeni” – za atrakcyjną promocję historii Polski z wykorzystaniem mediów społecznościowych.
 • Alina Czerniakowska – za wieloletnią samotną walkę i filmowy zapis prawdy o polskim wymiarze sprawiedliwości.
 • Mikołaj Iwanow – za podjęcie tematu „operacji polskiej NKWD” 1937 – 1938.
 • Jarosław Marek Rymkiewicz – za całokształt twórczości ożywiającej i reinterpretującej polską historię
 • Jan Sadkiewicz – za wysiłek edytorski i wydanie w ramach wydawnictwa „Universitas” dzieł zebranych Stanisława Cata-Mackiewicza

Kategoria INSTYTUCJA:

 • Kancelaria Prawna Lecha Obary – za działania prawne w celu obrony dobrego imienia Polski i protest wobec określenia „polskie obozy koncentracyjne”.
 • Stowarzyszenie Ofiar Obławy Augustowskiej – za wysiłki w docieraniu do prawdy o zbrodni NKWD na ziemi augustowskiej oraz w upamiętnianiu ofiar sowieckiej przemocy.
 • Stowarzyszenie Rodzina Ponarska – za toczone w trudnym otoczeniu działania w celu upowszechnieniu prawdy o okrutnej zbrodni dokonanej na Wileńszczyźnie przez oddziały niemieckie oraz ich litewskich kolaborantów.
 • Organizatorzy akcji „Różaniec do granic” – za inspirację – w 140. rocznicę objawień w Gierzwałdzie i 100-lecie Fatimy – narodowego zrywu modlitewnego nawiązującego do wielkich tradycji ludowej pobożności.
 • Fundacja Łączka i Tadeusz Płużański - za walkę o pamięć i szacunek dla Wyklętych-Niezłomnych.

Kategoria MECENAS:

 • Fundacja PGNiG – za projekt „Recovering Forgotten History - Przywracanie zapomnianej historii. Wyobrażenia o Europie Środkowo-Wschodniej w anglojęzycznych podręcznikach akademickich: 2006-2017".
 • Maciej Radziwiłł – za finansowanie z prywatnych środków wielu inicjatyw – w Polsce i poza jej obecnymi granicami – związanych z historią rodu Radziwiłłów, Wielkiego Księstwa Litewskiego i Pierwszej Rzeczpospolitej.

Honorowy patronat nad V edycją Strażnik Pamięci objął Marszałek Sejmu, Marek Kuchciński. Partnerami strategicznymi piątej edycji konkursu Strażnik Pamięci są PKN Orlen i Energa. Partnerem głównym jest PGNiG. Partnerem wydarzenia są Lotto, Fundacja Książąt Lubomirskich oraz Poczta Polska, a mecenasem – Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych. Patronat medialny sprawuje Telewizja Polska.

Konkurs Strażnik Pamięci odbywa się od 2013 r. Laureatami pierwszej edycji zostali twórcy serialu „Czas Honoru”, instytucje zaangażowane w projekt poszukiwań i identyfikacji ofiar komunizmu pochowanych na „Łączce” oraz Bank Zachodni WBK. W drugiej edycji nagrodzono prof. Andrzeja Nowaka, portal Polskieradio.pl oraz firmę Tauron Polska Energia – za wkład w realizację filmu Jack Strong. W 2015 r. nagrody odebrali Dariusz Malejonek za projekt „Panny Wyklęte”, Reduta Dobrego Imienia oraz Artur Nowakowski i Bogdan Kaczmarek – sponsorzy Masztu Wolności na Rondzie Zgrupowania AK Radosław w Warszawie. W czwartej edycji konkursu Strażnikami Pamięci zostali uhonorowani twórcy filmu „Wołyń”, Stowarzyszenie Memoriał oraz PWPW.   

Bieżące informacje ze spółki spółki PMPG Polskie Media SA (GPW: PMPG) na www.pmpg.pl oraz na profilach w serwisach Twitter: https://twitter.com/PMPG_PL i Facebook: https://www.facebook.com/PMPG.SA.

 

Bookmark and Share
Podobne komunikaty
Inne wersje: txt pdf

Kontakt dla mediów

Biuro prasowe
PMPG S.A.