Strona główna»Biuro Prasowe»Komunikat prasowy

Komunikat prasowy

13.10.2019

"Wprost" (42) Staniszkis, Bugaj, Rokita, Środa, Śpiewak, Wróbel Miller, Olczyk komentują nowy układ władzy.

Inne wersje: txt

Polska po wyborach

Jaką drogą pójdzie prawica - Jarosław Kaczyński stworzył wyjątkowo stabilną formację z trzech kijków trekkingowych: pretensji do świata, patriotyzmu i wydatków socjalnych. Prawica bez stałych konturów, lawirująca między poglądami konserwatywnymi i liberalizmem stworzona przez prezesa PiS to prawica, jak na razie, zwycięska. O przyszłości prawej strony polskiej sceny politycznej pisze Jan Wróbel.

Siedem filarów opozycji - demokraci w ramach opozycji mają co robić, bo motywuje ich to, czego nie mają, czyli wolność i równość. Jednak należy pamiętać, że niezależnie od systemu jaki będzie panował na zewnątrz, to opozycja demokratyczna będzie istniała. I jeśli nie na Wiejskiej, to na pewno w podziemiu. Więcej na temat demokracji i jej siły w Polsce pisze Magdalena Środa.

Stracona lekcja liberałów – to była chyba najdziwniejsza kampania wyborcza od lat. Opozycja najpierw nie potrafiła się dogadać, potem przedstawić konkretnego planu, a na koniec nawet jej najważniejsi ludzie nie wierzyli w szanse na wygraną. Jednak PiS również nie miał takiej pewności siebie, jak zazwyczaj. Mimo tego, trzeba powiedzieć jasno: ostatnie cztery lata opozycja kompletnie przespała – niewiele zrozumieli i niczego się nie nauczyli. O szansach przeciwników partii rządzącej pisze Jan Śpiewak.

Nadchodzi czas wewnętrznych konfliktów - jeśli PiS utrzyma władzę, z determinacją będzie wałczył o drugą kadencję dla Andrzeja Dudy. W przypadku wygranej opozycji, oni również będą starali się zdobyć „swojego” człowieka na tym stanowisku. Zaraz po wyborach czekają nas zatem kolejne miesiące obietnic i politycznej rywalizacji. O zbliżającym się czasie wewnętrznych konfliktów pisze Eliza Olczyk.

500 plus do poprawki - Sądzę, że zarówno PiS, jak i opozycja zechcą zracjonalizować program 500 plus i zaadresować go do osób o niższych dochodach – mówi Leszek Miller, były premier, europoseł SLD. O ewentualnej kolejnej kadencji do PiSu, walce o sprawiedliwość i opozycji rozmawiała z nim Eliza Olczyk.

Osłabnie pozycja Kaczyńskiego - Do wyborów prezydenckich partie dotychczasowej opozycji będą scalać wspólne ataki na Andrzeja Dudę – przewiduje Jan Rulewski, senator PO. O proponowanych przez rządzących zmianach, politycznej utarczkach z PiSem i o planach opozycji rozmawiał z Elizą Olczyk.

Jestem pesymistą, która chciałby się mylić - Kolejna kadencja PiS to ewolucja według wzorca węgierskiego. Z kolei rządy opozycji to impas – przewiduje Ryszard Bugaj, ekonomista. O przyszłości pod rządami PiS, gospodarce, problemach społecznych i wyborze „mniejszego zła” rozmawiała z nim Joanna Miziołek.

 

Nobel dla Polki

Koronacja – Nagroda Nobla dla Olgi Tokarczuk została przyznana przynajmniej z rocznym opóźnieniem. Wygląda na to – i całe szczęście – że literatura jest w Polsce potęgą. W żadnej z pozostałych noblowskich dyscyplin nie odnosimy nawet zbliżonych do niej sukcesów. O ogromnym i wyczekiwanym sukcesie Polski pisze Leszek Bugajski.

Staram się nie marnować papieru - Chcę opowiadać o sprawach, które mają szansę się przyczynić do przemiany rzeczywistości na lepsze – mówiła Olga Tokarczuk, nowa polska noblistka. O swojej literaturze, pracy nad scenariuszem i o Polsce opowiedziała w rozmowie z Sarą Kamaiszko.

Niech ten Nobel da nam kopa! - Olga jest otwarta i pozbawiona ego, a jednocześnie poważnie traktuje swoje obowiązki intelektualistki. Nagroda dla niej to potwierdzenie rangi polskich artystów – tak o nowej polskiej laureatce Nagrody Nobla mówi Agnieszka Holland. Ich współpraca na planie „Pokotu” wzmocniło jej przekonanie o tym, jak wspaniałą artystką jest Tokarczuk. Więcej o tej historii w tekście Agnieszki Holland na łamach Wprost.

Oni przeminą, Ona zostanie - Nowa noblistka będzie pokazywać światu inną Polskę niż ta, którą widać na zdjęciach z warszawskiego Marszu Niepodległości 11 listopada czy marszu równości w Białymstoku. Olga Tokarczuk to postać, która w zupełnie inny sposób podchodzi do wolności, równości i człowieczeństwa, niż obecnie podchodzi do tych spraw większość rządzących. Więcej na ten temat w artykule Ewy Wanat.

 

Społeczeństwo

Tkwimy w zapaści - Jak nasze państwo ma być zdrowe, skoro mamy problemy ze służbą zdrowia i dzieci, które nie są zaopiekowane przez stabilny system edukacji? – pyta Ewa Drzyzga, dziennikarka. O zdrowiu, edukacji i świadomego wspierania dzieci mówiła w rozmowie przeprowadzonej przez Paulinę Sochę-Jakubowską.

 

Biznes

Łowienie przedsiębiorców – założyłeś działalność gospodarczą? Cieszysz się z nowego etapu w swoim życiu? Teraz pozostaje już tylko czekać… na wszelkiej maści naciągaczy. Podrabiają faktury za prąd, obiecują unijne dotacje, żądają pieniędzy za wpisy do rejestrów. Ludzie, którzy chcą oszukać świeżo upieczonych przedsiębiorców żerują na ich niewiedzy i strachu przed organami państwa. Jednym z nich jest nawet były radny i wieloletni dyrektor w dużym banku. Więcej na ten temat w artykule Karola Wasilewskiego.

Wielki comeback emeryta - Polsce może zabraknąć 3 mln pracowników. Ukraińcy nie wystarczą, więc pracodawcy przypomnieli sobie o rzeszy 9 mln polskich seniorów. Mają to, czego nie mają młodzi: nie rzucają z dnia na dzień papierami i nie gapią się w smartfony. O zaskakującym trendzie gospodarczym pisze Magdalena Gryn.

 

Zagranica

Miasto przeciw państwu – oczy świata zwrócone są w stronę walczącego Hongkongu. I są to jedynie oczy, bo jak na razie świat nic z tym nie zrobił. Powstańcy mają swoich męczenników, a nawet hymn, który bardzo nie podoba się władzom w Pekinie. Protesty są coraz bardziej zażarte, a ich tłumienie – coraz bardziej brutalne. Mieszkańcy brytyjskiej kolonii po prostu nie chcą być częścią Chin, jednak państwo nie zamierza odpuścić. O tragedii mieszkańców Hongkongu pisze Jakub Mielnik.

Kurdyjski węzeł Trumpa - prezydent USA zaakceptował turecką inwazję w Syrii, żeby odwrócić uwagę od groźby impeachmentu, a także odciągnąć Turcję od sojuszu z Rosją i Iranem. Co jeszcze kryje się za cichym i oczywistym przyzwolenie Donalda Trumpa na nową wojnę? Jakie będą konsekwencje z konfliktu turecko-syryjskiego? Na te i inne pytania w związku z tureckim najazdem na Syrię odpowiada w swoim artykule Jakub Mielnik.

 

Nauka

Doczekamy się kosmicznej turystyki - Najwięksi tego świata znów chcą uczestniczyć w podboju kosmosu – mówi dr Alexander Nawrocki, jedyny Polak, który został dyrektorem NASA. O współpracy z amerykańską agencją, podbojem kosmosu i przyszłości lotów w przestrzeń kosmiczną opowiadał w rozmowie z Dominikiem Lorencem.

 

Kultura

W obronie człowieczeństwa - Fałszywy ksiądz z „Bożego Ciała” Jana Komasy mógłby się stać jednocześnie wzorem i wyrzutem sumienia wielu kapłanów polskiego Kościoła. Instytucji zrażającej do siebie nawet ludzi, którzy spędzili w niej życie. O najnowszym filmie reżysera „Miasta 44” pisze ks. Michał Zalewski.

Najnowsze wydanie tygodnika „Wprost” w poniedziałek 14 października trafi do kiosków i salonów prasowych na terenie całej Polski, a już w niedzielę od godziny 20:00 będzie dostępne w formie e-wydania.

 

Bieżące informacje ze spółki spółki PMPG Polskie Media SA (GPW: PMPG) na www.pmpg.pl oraz na profilach w serwisach Twitter: https://twitter.com/PMPG_PL i Facebook: https://www.facebook.com/PMPG.SA.

 

Bookmark and Share

Kontakt dla mediów