Strona główna » Biuro prasowe » Komunikat prasowy

Komunikat prasowy

24.11.2019

"Wprost" (48) Królowie kryminału. Co nam mówią o współczesnej Polsce

Temat z okładki

Miłość ma siłę transformacji - Przez te wszystkie lata, zanim pojawił się on, chodziłam z dzidą i gnatem za paskiem, w bucie miałam dobrze naostrzony nóż – mówi Katarzyna Bonda, pisarka. O sztuce pisania, dyscyplinie pracy i o miłości zmieniającej życie rozmawiała z nią Paulina Socha-Jakubowska.

Król i królowa, czyli krwawy horror - Pisanie o zbrodni jest terapeutyczne, bo człowiek wyrzuca z siebie cały ten mrok, który tkwi w każdym z nas. Dzięki tworzeniu kryminałów dostrzega się w ludziach więcej dobra – mówi Remigiusz Mróz, pisarz. O ciężkie i uzależniającej pracy, kryminałach i o związkach opowiedział w wywiadzie z Agatą Jankowską.

 

Kraj

Kartonowe państwo dobrobytu - charakterystyczne, że Prawo i Sprawiedliwość już na samym początku kadencji zgłosiło projekt, który miał dać budżetowi kilka miliardów dodatkowych wpływów. Jednak bez podwyżek podatków dla korporacji nie uda się zbudować zapowiedzianego przez Mateusza Morawieckiego w exposé państwa dobrobytu, w którym dobrze działają usługi publiczne. Temat, w swoim artykule, opisuje Jan Śpiewak.

Schetyna musi poddać się weryfikacji - Wierzę, że Jacek Jaśkowiak jako doświadczony samorządowiec będzie prowadził swoją promocję w sposób rozważny. Nie musi być romantyczny – śmieje się Borys Budka, szef klubu Koalicji Obywatelskiej. O przywództwie, nowych liderach w partii i zmianie pokoleniowej rozmawiały z nim Eliza Olczyk i Joanna Miziołek.

Rozchwiana łajba Platformy – opozycja musi w końcu się ustabilizować. Wewnętrzne tarcia w Platformie Obywatelskiej sprawiają, że największa partia opozycyjna, zamiast rozliczać z błędów obóz władzy, zajmuje się głównie swoimi problemami. Jeśli nie opanują sytuacji natychmiastowo, mogą zapomnieć o szansie na wygrane wybory prezydenckie. Sytuację w największej partii opozycyjnej opisuje Joanna Miziołek.

Trybunał umył ręce jak Poncjusz Piłat - Skończył się czas, kiedy opozycja w Polsce mogła łudzić się, że przyjedzie ktoś na białym koniu – pan Tusk, pan Timmermans czy inny pan T. jak trybunał – i rozstrzygnie za Polaków podstawowe kwestie, a nawet zmieni wynik wyborów – mówi Ryszard Czarnecki, europoseł PiS. O Trybunale Konstytucyjnym, nowym elektoracie opozycji i roli Lewicy w Sejmie opowiedział Elizie Olczyk.

 

Społeczeństwo

Zostaną puste gabinety – przez politykę pozostawienia lekarzy i służby zdrowia na pastwę losu za nieposłuszeństwo, jaką obecny rząd prowadzi praktycznie od samego początku, może się okazać, że lekarzy po prostu nie będzie. Już jest ich za mało. I są coraz starsi. Żeby wyleczyć polską służbę zdrowia, władza musi planować dalej niż o następnych wyborów. Rosnący problem w służbie zdrowia w swoim artykule opisuje Katarzyna Skrzydłowska-Kalukin.

 

Biznes

Od pisarza do milionera - dwie trzecie Polaków przyznaje, że w ostatnim roku nie przeczytało ani jednej książki. Jak to więc możliwe, że są autorzy, którzy na pisaniu zbili w naszym kraju majątek? Wprost postanowił sprawdzić jacy twórcy literaccy zarabiają w Polsce największe pieniądze. Ranking najlepiej zarabiający polskich pisarzy stworzył Szymon Krawiec.

 

Zagranica

Noblistka przed trybunałem - akiego upadku autorytetu Aung San Suu Kyi, męczennicy ruchu demokratycznego w Birmie, kobiety legendy, nagrodzonej pokojowym Noblem i wynoszonej przez lata pod niebiosa nikt się nie spodziewał. Była kiedyś ikoną demokracji. teraz będzie tłumaczyć się z oskarżeń o ludobójstwo, broniąc jednej z najbardziej bezwzględnych junt wojskowych na świecie. Historię opisuje Jakub Mielnik.

 

Kultura

Hip-hopie, nakręć się - do kin wchodzi „Proceder”. Celluloidowa biografi a rapera Chady obudziła dyskusję, dlaczego filmowców tak mało interesuje gigantyczny kulturowy fenomen hip-hopu. Twórcy dołożyli starań, żeby „Proceder” uwiarygodnić, obsadzając w mniejszych rolach prawdziwych, kultowych raperów. Trzeba przyznać, że to gra o rząd dusz: milionową publiczność, którą kupić można właśnie autentycznością. Film i historię opisuje Marcin Flint.

Sztuka tworzenia mody - Sukienka inspirowana Mondrianem czy garnitury nawiązujące do malarstwa Rafała Bujnowskiego. Mural Sophie Meseg oddający ducha pokazów Alexandra McQueena czy aranżacje fotografi czne garniturów Jana Smagi. Sztuka i moda to jedność. Nowości i klasykę mody opisuje Magdalena Kozińska.

 

Najnowsze wydanie tygodnika „Wprost” w poniedziałek 25 listopada trafi do kiosków i salonów prasowych na terenie całej Polski, a już w niedzielę od godziny 20:00 będzie dostępne w formie e-wydania.

Bieżące informacje ze spółki spółki PMPG Polskie Media SA (GPW: PMPG) na www.pmpg.pl oraz na profilach w serwisach Twitter: https://twitter.com/PMPG_PL i Facebook: https://www.facebook.com/PMPG.SA.

 

Bookmark and Share
Podobne komunikaty

Kontakt dla mediów

Biuro prasowe
PMPG S.A.