Strona główna » Biuro prasowe » Komunikat prasowy

Komunikat prasowy

15.12.2019

"Wprost" (51) Rozmowy na święta

Rozmowy na święta

Pytania na Boże Narodzenie - kto pyta, ponoć nie błądzi. Tak przynajmniej uczyli w szkole. Przed świętami zachęcam do zadawania pytań. Nie trzeba od razu z grubej rury, sens wszechświata niech sobie poczeka. Wystarczy wziąć telefon, zadzwonić i spytać: co u ciebie? Do zbliżenia się do siebie w swoim artykule namawia Michał Zalewski.

Dziesięć kluczowych słów - dokładnie 20 lat temu Jerzy Pilch wspomniał w felietonie o karteczce z 10 słowami, którą odnaleziono w archiwum Alberta Camusa. Musiały one być dla francuskiego noblisty ważne. I wtedy też Pilch napisał swoją listę słów. Dzisiaj mu je przypominamy. Rozmowę o obecnym życiu i dziesięciu najważniejszych słowach dla pisarza przeprowadził Leszek Bugajski.

Okazuje się, że to modlitwa była - Nie mam wobec Kościoła oczekiwań – o swojej prywatnej rozmowie z „Panem B.”, podejściu do Kościoła, modlitwy i duchownych, opowiada Jerzy Stuhr, aktor i reżyser. Rozmowę przeprowadziła Katarzyna Skrzydłowska-Kalukin.

Pora burzyć mury - W Polsce mamy właśnie czas stawiania murów w rodzinach, między ludźmi, między emocjami. A mury można burzyć tylko wspólnie. Może przydałoby się zatem szukanie jedności – mówi Maciej Musiał, aktor. O kinie, jego odbiorcach, ciężkiej sztuce aktorskiej, łączeniu ludzi i marzeniach opowiedział w rozmowie z Paulina Sochą-Jakubowską.

Dar wybaczania - Trzeba zrobić wszystko, co możliwe, żeby atmosfera nienawiści między Polakami wreszcie zniknęła albo chociaż zelżała. Tak postąpiłby Paweł. Szukałby naprawy,
a nie roztrząsał winy
– mówi Magdalena Adamowicz, europosłanka, wdowa po zamordowanym w styczniu prezydencie Gdańska Pawle Adamowiczu. O Bogu, żałobie i przebaczeniu rozmawiała z Joanną Miziołek.

Zbiórka na WOŚP jest jak religia - My, Polacy, jesteśmy strasznymi zrzędami. Gdyby nam z nieba spadła kasza manna, to na pewno ktoś by powiedział: „Dlaczego na mnie spadła przypalona?” – mówi Jerzy Owsiak, prezes Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W rozmowie z Elizą Olczyk i Joanną Miziołek mówił o swoich świętach, ludzkiej zawiści i tragedii na ostatnim finale Orkiestry.

W święta jestem tradycjonalistą - Bożonarodzeniowe menu to rodzaj pomostu w przeszłość, to pokłon dla tych, którzy odeszli; myślę o nich wtedy, więc jadam to, co oni by jedli i czego jeść mnie nauczyli – mówi Robert Makłowicz. O tradycjach w kuchni jednego z najbardziej znanych kucharzy w Polsce rozmawiała Paulina Socha-Jakubowska.

Do serca przytul pluskwiaka - Zwierzęta zawsze czuły tak samo jak ludzie. Czas, by ludzie zaczęli wreszcie czuć to, co zwierzęta – apeluje Dorota Sumińska, autorka popularnych książek przyrodniczych. O prawach zwierząt, wielkiej miłości do niej i błędach gatunku ludzkiego mówiła w rozmowie z Agatą Jankowską.

 

Kraj

Tajemnice fundacji posła od Schetyny - Fundacja Państwo Prawa otrzymała od Platformy Obywatelskiej ponad 3 mln zł. W partii ukrywano jednak to, że powołał ją Piotr Borys, prawa ręka Grzegorza Schetyny. Większość polityków PO nic nie wie o działalności tej instytucji. Czym jest, do czego jest wykorzystywana i dlaczego była tak wysoko dotowana? Na te pytania stara się odpowiedzieć Mariusz Kowalewski.

Pancerny Marian kontra PiS - Ostatnie poczynania szefa NIK wskazują, że konflikt między Marianem Banasiem a PiS może się zamienić w otwartą wojnę. Źle to wróży reelekcji Andrzeja Dudy. Farsa rozgrywająca się w NIK pokazuje również jaką jakość polityki mogą zaoferować ludzie wyznaczani przez prezesa partii rządzącej. Szczegóły politycznej walki opisuje Jan Śpiewak.

 

Społeczeństwo

Marzenie o Polsce - Historia dzieci z dworca Brześć jest jednocześnie straszna i pozytywna. Pokazuje, jak państwo polskie i Polacy traktują uchodźców. Właśnie została opisana w książce autorstwa Mariny Huli. Historię jej i wielkich bohaterek jej literatury opisuje Katarzyna Skrzydłowska-Kalukin.

 

Biznes

Toy Story PRL - 9 tys. zł za zabawkowy kombajn z lat 60., 1 tys. zł za plastikowego kota-harmonijkę, 500 zł za gumowego żołnierzyka. Zakurzone zabawki z czasów PRL w chwale wracają z piwnic na internetowe aukcje. Można się nimi powzruszać albo zacząć na nich zarabiać. Nowy trend opisuje Magdalena Gryn.

Miliarderzy nie są chciwi - Jak byłeś szczęśliwy bez dużych pieniędzy, to pieniądze cię nie zmienią. Ale jak byłeś nieszczęśliwy, to pieniądze mogą ci zrobić z życia koszmar – mówi Rafael Badziag, milioner, który odpytał 21 globalnych miliarderów. Żeby napisać o nich książkę, okrążył Ziemię i wydał milion złotych. O tym, jak dochodzi się do ogromnych pieniędzy i o ludziach, którzy osiągnęli tak niesamowity sukces opowiedział w rozmowie z Szymonem Krawcem.

 

Zagranica

Ostre jak Finki - Grupa młodych liderek politycznych przejęła władzę w Finlandii. Gdyby rozgłos był jedyną miarą sukcesu w polityce, to koniec tego roku należałby właśnie do tego kraju. Jest jednak mało prawdopodobne, żeby ich przykład został szybko skopiowany w Europie. Więcej o temacie pisze Jakub Mielnik.

 

Wydarzenie

Powrót legendy - Przemysław Gintrowski, legendarny bard Solidarności, w ostatnich latach życia był nieco zapomniany. Teraz jego twórczość przeżywa niespodziewany renesans – dzięki młodym artystom, którzy sięgają po jego spuściznę. Sylwetkę artysty przypomina redaktor naczelny Marcin Dzierżanowski.  

Miałem szczęście znać Przemka osobiście - Muniek Staszczyk otrzymał nagrodę im. Przemysława Gintrowskiego „Za wolność w kulturze”. O nagrodzie, wolności artystycznej i twórczości młodych artystów rozmawiała z nim Paulina Socha-Jakubowska.

 

Kultura

Czy wiedźmin był Polakiem - Nowy serial potwierdza, że w naszej popkulturze nie było do tej pory produktu, który cieszyłby się taką światową popularnością jak „Wiedźmin”. Wątpliwe, byśmy szybko doczekali się kolejnego, więc za wszelką cenę próbujemy udowodnić, że Geralt jest nasz: polski i słowiański. Problem z narodowością Wiedźmina opisuje Jakub Demlańczuk.

 

Najnowsze wydanie tygodnika „Wprost” w poniedziałek 16 grudnia trafi do kiosków i salonów prasowych na terenie całej Polski, a już w niedzielę od godziny 20:00 będzie dostępne w formie e-wydania.

Bieżące informacje ze spółki spółki PMPG Polskie Media SA (GPW: PMPG) na www.pmpg.pl oraz na profilach w serwisach Twitter: https://twitter.com/PMPG_PL i Facebook: https://www.facebook.com/PMPG.SA.

 

Bookmark and Share
Podobne komunikaty

Kontakt dla mediów

Biuro prasowe
PMPG S.A.