Strona główna » Biuro prasowe » Komunikat prasowy

Komunikat prasowy

21.08.2022

„Do Rzeczy” nr 34: Esej Łukasza Warzechy: Ryzykowne analogie. Fałszywe porównania historyczne mogą prowadzić do błędów politycznych

– Analogie historyczne przykładane w Polsce do wojny na Ukrainie są chybione. Zwłaszcza gdy próbuje się je porównać jeden do jednego przekonuje Łukasz Warzecha w tekście “Ryzykowne analogie.”

Na łamach „Do Rzeczy” również:

– Przeciwnicy Mateusza Morawieckiego wewnątrz obozu władzy dawno nie byli tak aktywni jak ostatnio. Pozwalają sobie na więcej, bo uznali, że pozycja premiera słabnie. Czy się nie pomylili? – zastanawia się Kamila Baranowska w artykule “Huzia na premiera”.

– Artyści uważali, że komunizm należy po prostu przeczekać. Pracą chwalić się nie należało, bo była skażona komunistyczną propagandą. Dlatego ważniejsze było „być” niż „mieć”. Liczyły się osobowość i inwencja, a w ucieczce od ponurej teraźniejszości pomagał alkohol mówi Aleksandra Szarłat, dziennikarka i pisarka, w rozmowie z Krzysztofem Masłoniem i Tomaszem Zbigniewem Zapertem.

– Wzgórze zamkowe w Budapeszcie przypomina jeden wielki plac budowy. Dla Węgrów to miejsce tak samo ważne symbolicznie jak dla Polaków Wawel. Przez wieki było centrum władzy w królestwie Węgier. Teraz w różnych miejscach królewskiego wzniesienia powstają rekonstrukcje przedwojennych gmachów. To dobre miejsce do rozważań nad polityką naszych bratanków zauważa Piotr Semka w artykule “Wawel Viktora Orbána, czyli węgierski paradoks”.

– To Polacy zbudowali siatkę wywiadowczą, która pozwoliła przeprowadzić wielką inwazję na Maroko i Algierię w 1942 r. Brytyjczycy to przemilczeli, a Amerykanie przypisali sobie – pisze Paweł Kudzia w tekście “Płatki owsiane «Pochodnia»”.

Trudno sobie wyobrazić, aby Ukraina odzyskała okupowany od ośmiu lat półwysep. Jej zwycięstwem jest jednak zburzenie mitu o „niedostępnej twierdzy”, którą rzekomo miał być Krym – perła w koronie Putinowskiego imperium stwierdza Maciej Pieczyński w artykule “Krym w ogniu”.

Pomimo upalnego lata nad Renem już teraz wdrożone zostały specjalne procedury oszczędzania energii i ciepłej wody. Do zbiorowego wysiłku zachęcani są wszyscy, ale i tak najwięcej zależy od tego, jak poradzi sobie przemysł zauważa Jakub Wozinski w tekście “Niemcy: unplugged”. 

Na łamach nowego „Do Rzeczy” również Rafał A. Ziemkiewicz o peerelizacji III Rzeczypospolitej.

Nowy numer „Do Rzeczy” w sprzedaży od poniedziałku, 22 sierpnia 2022. Można go też czytać w aplikacji Kiosk Google Play (Google Newsstand), która umożliwia między innymi dodawanie własnych notatek do tekstów. Tygodnik „Do Rzeczy” jest również dostępny w wersji cyfrowej u dystrybutorów prasy elektronicznej, m.in. w Nexto, e-Kiosk oraz w aplikacji WPROST KIOSK odpowiednio dla systemu Android i systemu iOS.

Bieżące informacje ze spółki spółki PMPG Polskie Media SA (GPW: PMPG) na www.pmpg.pl oraz na profilach w serwisach Twitter: https://twitter.com/PMPG_PL i Facebook: https://www.facebook.com/PMPG.SA.

 

Bookmark and Share
Podobne komunikaty

Kontakt dla mediów

Biuro prasowe
PMPG S.A.