03.10.2016, 20:35, PMPG POLSKIE MEDIA S.A.

    Notatka prasowa

    Astra Zeneca Poland, Bogdanka, TAURON i Vivus z INNOWATORAMI WPROST 2016


    Astra Zeneca Poland, Lubelski Węgiel „BOGDANKA”, Tauron i Vivus znalazły się wśród firm nagrodzonych w poniedziałek INNOWATORAMI WPROST 2016. Osobowością Innowacji został prof. dr hab. n. med. Maciej Krzakowski, konsultant krajowy w dziedzinie Onkologii Klinicznej, kierownika Kliniki Nowotworów Płuca i Klatki Piersiowej Centrum Onkologii - Instytutu im. M. Skłodowskiej-Curie w Warszawie.
Nagrody wręczono w poniedziałek podczas uroczystej gali, która odbyła się w hotelu Marriott w Warszawie. 
O ułatwieniach, które dla innowacyjnych przedsiębiorców szykuje Ministerstwo Rozwoju, mówiła podczas gali wiceminister Jadwiga Emilewicz. - Chcemy zmienić twarz urzędnika skarbowego w Polsce, aby brał współodpowiedzialność za rozliczenia podatkowe, aby był tutorem przedsiębiorcy – mówiła minister Emilewicz. Podkreślała też, że ministerstwo chce bardziej efektywnie wydatkować środki na innowacje.   
Relacja z gali oraz pełna lista laureatów zostaną opublikowane w najbliższym wydaniu tygodnika „Wprost” – już 10 października.
Gala była zwieńczeniem VI edycji rankingu najbardziej innowacyjnych polskich przedsiębiorstw prowadzonego przez tygodnik „Wprost” od 2011 r.
Od 2014 r. obok dużych firm inwestujących w dziedzinę badań i rozwoju, nagrody pn. Dobre Geny Innowacji  otrzymują również mniejsze firmy, które są autorami i realizatorami innowacyjnych rozwiązań, a którye ograniczona skala działalności (niewielkie obroty, mała liczba zatrudnionych) wyłączała do tej pory z głównego rankingu. W tym roku statuetka Dobre Geny Innowacji trafiła do BleBox, producenta miniaturowych, bezprzewodowych i niezwykle prostych w obsłudze urządzeń pozwalających sterować oświetleniem, roletami, a w przyszłości ogrzewaniem, nawadnianiem i nie tylko przy pomocy smartfonu lub tabletu.
Po raz pierwszy wręczeniu Innowatorów WPROST towarzyszyło rozstrzygnięcie konkursu Liderzy E-Commerce realizowanego we współpracy z ABC DATA. Zwycięzcami zostali Lokoapp oraz Travelist. Lokoapp stworzył aplikacją modową Loko, która pozwala na wyszukiwanie i selekcjonowanie przedmiotów w taki sposób, w jaki randkowa aplikacja Tinder umożliwia dobieranie się w pary. Travelist z kolei prowadzi pierwszy polski internetowy klub podróżniczy.
Tygodnik „Wprost” wręczył też wyróżnienie „Dobre i Polskie”. Otrzymała je firma SemCo, rodzinne przedsiębiorstwo zajmujące się tłoczeniem olejów i sprzedażą nasion.
Galę Innowatory WPROST 2016 poprzedziła konferencja Round Table Mixer edycja: Innowacje, poświęcona finansowaniu innowacji w Polsce.
Ranking Innowatory „Wprost” zrealizowany został na podstawie autorskiego badania INNOVATION RESEARCH. Badanie weryfikuje nakłady na badania i rozwój oraz inwestycje w innowacje i ich praktyczne zastosowanie w biznesie. Laureaci zostali wybrani spośród firm, które wypełniły specjalną ankietę. „Z kilkuset ankiet, które nadchodzą do redakcji, wybieramy po 5-8 nominowanych w każdej kategorii, a następnie, po dokładnej analizie zarówno ankiet, jak i osiągnięć danej firmy i jej faktycznego zaangażowania w rozwój innowacji, wybieramy firmy, które naszym zdaniem zasłużyły na wyróżnienie. Wśród nagrodzonych są zarówno giganci, firmy, które są motorami innowacji w polskiej gospodarce, jak i mniejsze podmioty, których produkty, projekty lub działalność na polskim rynku wpisuje się w podnoszenie innowacyjności gospodarki” – mówi o kulisach badania Jacek Pochłopień, redaktor naczelny tygodnika „Wprost”. 
W trakcie pięciu poprzednich edycji rankingu Innowatory WPROST w sumie nominowanych do nagród było ponad 300 firm, a ponad 70 otrzymało nagrody. Łącznie wręczono 96 statuetek.
Partnerami honorowymi VI edycji Innowatorów WPROST były: Ministerstwo Rozwoju, Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Ministerstwo Cyfryzacji. Partnerami strategicznymi projektu Innowatory WPROST 2016 były PKN Orlen oraz PKO Bank Polski. Projekt wspierały również NASK, PTAK WARSAW EXPO, Vivus oraz Boehringer Ingelheim.